středa, 03 červen 2015 11:25

VUT získalo vědeckého oscara. Z fritovacího oleje dokáže vyrobit bioplast

Napsal(a)
Brněnská VUT získala ve spolupráci s NAFIGATE vědeckého oscara Brněnská VUT získala ve spolupráci s NAFIGATE vědeckého oscara Jiří Sedláček, commons.wikimedia.org

Vědcům z Vysokého učení technického v Brně se ve spolupráci s českou společností NAFIGATE podařilo zvítězit ve vědeckém oscarovém klání a odnesli si cenu Frost & Sullivan za nejlepší technologickou inovaci. Vymysleli, jak přepálený olej ekologicky přeměnit na bioplast. Biotechnologie Hydal představuje vůbec první české prvenství v této prestižní soutěži.

"Biotechnologie s názvem Hydal využívá použitý fritovací olej pro výrobu biopolymeru PHA, ze kterého se vyrábí bioplast. Laicky řečeno: technologie využívá živých organismů, které zkrmí olej a vyrobí tak zcela přirozeným způsobem surovinu pro plast," uvedla mluvčí VUT Marta Vaňková. Inovace byla oceněna celosvětovou agenturou Frost & Sullivan v konkurenci stovky dalších projektů.

V soutěži je více než čtrnáct tisíc expertů, kteří hodnotí vědecký a komerční přínos projektů. Experty zaujal fakt, že se jedná o vůbec první technologii, která umožňuje v průmyslovém měřítku vyrábět biopolymery z odpadu a nespotřebovávat například cukr či kukuřici, což byl dosavadní způsob produkce. Technologie tak umožní produkci biopolymeru, která bude šetrná k životnímu prostředí a bude pocházet z recyklovaných zdrojů.

Technologie i s know-how je nyní přenášeno do Číny, kde je k dispozici obrovské množství fritovacího oleje. "Již nyní je zřejmé, že v Číně je pro uplatnění této biotechnologie i produktů z ní obrovský potenciál," vysvětlila Vaňková.

Očekává se, že komerční řešení zelené technologie pak bude uvedeno na trh za tři roky.

Brněnské VUT spolupracuje s českou společností NAFIGATE Corporation od roku 2011. "Setkali jsme se v nejlepší možnou dobu, přesně podle hesla o tom, že štěstí přeje připraveným. My jsme měli nápad, který měl dobré komerční uplatnění, a oni nám šli naproti s marketingem a transferem technologie do praxe," uvedla profesorka Ivana Márová, která je zároveň hlavou vědeckého týmu, který si technologii nechal patentovat.