čtvrtek, 28 květen 2015 11:44

Noc kostelů po sedmé. Na své si přijdou věřící i nevěřící návštěvníci

Napsal(a)
Brněnský kostel v noci Brněnský kostel v noci pixabay.com

V pátek večer se otevřou kostely a modlitebny pro širokou brněnskou veřejnost. Po sedmé se totiž v rámci mezinárodního svátku uskuteční Noc kostelů.

Letošní ročník odstartuje tradiční vyzvánění zvonů kostela sv. Michala na Dominikánském náměstí v 17:30. Zájemcům pak otevře brány celkem 51 kostelů, což je o 6 víc než loni. "Přestože náš cíl není nějaké lámání rekordů, jsme rádi, že noční prohlídky kostelů lákají čím dál více lidí. Věříme, že tento trend se potvrdí i letos," řekl pro brněnský Deník biskup Vojtěch Cirkle.

Návštěvníkům budou zpřístupněny i kostely, do kterých byl předtím vstup znemožněn. Například bude po rekonstrukci opět k dispozici řeckokatolický kostel sv. Josefa v Josefské ulici či poutní kaple Panny Marie Pomocnice - "Kostelíček" nad Líšní. 

Pro účastníky je pak připraven i doprovodný program v jednotlivých kostelech. Hlavním tématem bude sedmisté výročí upálení Jana Husa a sedmdesát let od konce druhé světové války.

Doprovodné programy i mobilní verze webu do terénu

Tradičně budou připraveny i hudební doprovodné programy. Zazní klasická i moderní hudba, gospely, pěvecké sbory, účastníci se mohou těšit na varhanní představení či chorální melodie. Podrobnější program je k dispozici na webových stránkách Noci kostelů nebo v brožuře.

Novinkou pak je mobilní verze stránek určená především pro návštěvníky kostelů se smartphony. K dispozici je přehled nejbližších kostelů a programů dle GPS lokalizace daného zařízení i mapa s odkazy na nejbližší kostely. Uživatel dále může vyhledat kostel dle jeho názvu nebo územního začlenění.

Na každé stránce s informacemi o kostele je pak přehled programu Noci kostelů, základní údaje o kostele, dopravě, mapa a seznam nejbližších okolních kostelů. Mobilní variantu webu Noci kostelů však lze vypnout a stránky prohlížet v plné verzi.

Hlavním mottem letošního ročníku je úryvek žalmu 139: "Žádná tma pro tebe není temná: noc jako den svítí, temnota je jako světlo."