úterý, 26 květen 2015 10:58

Brněnské výstaviště existuje již 87 let. Otevřela ho výstava kultury Československa

Napsal(a)
Brněnské výstaviště ve druhé polovině 20. století Brněnské výstaviště ve druhé polovině 20. století Bohumil Jirout, commons.wikimedia.org

V úterý 26. května to bylo přesně 87 let, kdy byla zahájena Výstava soudobé kultury v Československu, která zároveň otevřela brány brněnského Výstaviště. Výstava byla tehdy uspořádána k 10. výročí vzniku Československé republiky. Tím tak byla odstartována i tradice moravské metropole jako výstavního centra České republiky, která trvá až dodnes.

Monumentální a na svou dobu nevídaná výstava byla tehdy přehlídkou kulturních  úspěchů mladé desetileté Československé republiky. Byla to oslava národní hrdosti a kulturního bohatství.

Výstavy nevídaných rozměrů se tehdy zúčastnila celá řada významných československých osobností. Mezi nimi nechyběl tehdejší prezident, který byl zároveň patronem výstavy, Tomáš Garrigue Masaryk, předseda vlády Antonín Švehla či tehdejší ministr sociálních péče Eduard Beneš. 

Co bylo na výstavě k vidění

Výstava byla vstkutku obrovská. Zahrnovala expozice z téměř všech částí společenské, kulturního a vědeckého života Československa. Hlavní expozice pak byla věnována odboru Věda, duchovní a technická kultura a školství vysoké, která vznikla pod vedením významného profesora Masarykovy univerzity Vladimíra Úlehla. Návštěvníci mohli dále zhlédnout expozice z oblasti školství, umění, uměleckého průmyslu, samosprávy nebo zemědělství. Celá expozice byla rozdělena do 69 pavilonů. Pro ty, kdo si chtěli oddechnout a odpočinout, byl postaven zábavní park. 

Návštěvnost předčila snad všechna očekávání. Výstavu, která probíhala od května do září 1928 navštívilo více než 2,7 milionů lidí a výrazně tak předčila úspěchy poslední velké výstavy Jubilejní zemské výstavy, která se konala v roce 1891 v Praze. Celkový zisk výstavy přesáhl 16 milionů korun. Dominantnou Výstaviště se stal Obchodně průmyslový palác, dnes pavilon A. 

flickr

Výstaviště dnes

Brněnské Výstaviště, jehož stavba trvala čtrnáct měsíců, dnes slouží především jako místo pro veletrhy a výstavy, kterých se zde koná průměrně kolem čtyřiceti ročně. Mezi nejvýznamnější akce, které se zde konají, můžeme zařadit Invex - veletrh zaměřený na informační technologie, Mezinárodní strojírenský veletrh nebo Brněnský Majáles. 

Dominantou dnešního Výstaviště je Hala Z, která má tvar kopule. Kruhová stavba o průměru 100 metrů je využívána pro různé účely. Mimo výstav zde proběhly divadelní insenace či tenisová utkání.

Největší budovou je v současné době Pavilon P, který byl otevřen v roce 2009. Architekt Jaroslav Dokoupil navrhl největší výstavní halu ve střední Evropě. Díky celkové ploše 15 000 metrů čtverečních je to i druhá největší hala v České republice.

Areál Výstaviště provozuje akciová společnost Veletrhy Brno.

pavilon Z flickr2