pondělí, 04 květen 2015 10:26

Psovodi hledali uvězněné lidi ve zřícené továrně. Skládali mezinárodní zkoušky

Napsal(a)
v továrně pod Hády v Brně se konaly mezinárodní zkoušky pro kynology. v továrně pod Hády v Brně se konaly mezinárodní zkoušky pro kynology. HZS Jihomoravského kraje

Při zemětřesení v Brně se zřítila chemická továrna a její trosky zavalily pracovníky. Podle informací se v době zemětřesení nacházelo nejvíce lidí v prostorách šaten. Takový scénář si o víkendu vyslechli účastníci mezinárodních zkoušek ve vyhledávání zavalených lidí. Psovodi se svými psy pak prohledávali sutiny zřícené chemické továrny v lokalitě Pod Hády. Zkoušek se zúčastnili kromě Čechů i týmy z Rakouska a Slovenska. Hlavní zkoušející pak přiletěl až z Japonska.

"Sedmdesát teamů přijelo o prvním májovém víkendu skládat zkoušky v oblasti plošného a sutinového vyhledávání. Přezkušováni byli i stopaři. Pod pojmem team si představme nerozlučnou dvojici psovod a pes. A nejednalo se pouze o české dvojice. Na zkoušky přijeli i Slováci a Rakušané. Hlavní zkoušející přiletěl až z Japonska," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

O věrohodné trosky továrny se při loňském cvičení postarali čeští a němečtí střelmistři. Na nedostavěné továrně si cvičili trhací práce. Jednalo se tak o velmi náročný prostor. "Proto byla velmi důležitá taktika zásahu, kterou musel každý psovod zvolit po vyslechnutí úvodního scénáře," dodal mluvčí.

26319 26320

Zkoušky probíhaly ve všech třech úrovních náročnosti. Komunikačním jazykem během zkoušek byla hlavně němčina a angličtina. Psí část teamů pak byla velmi různorodá, od malých až po velká plemena.

Zkoušky měly pevně stanovený průběh. Po vyslechnutí úvodního scénáře psovodi vyslali své čtyřnohé partnery, aby propátrali trosky o rozloze 1500 metrů čtverečních s cílem vysvobodit alespoň tři figuranty. Právě figuranti měli dost možná nejnepříjemnější úlohu. Museli totiž v uměle vytvořených troskách vydržet v nepohodlné poloze až hodinu a půl.

26322 26323