čtvrtek, 30 duben 2015 11:24

Brno bude mít nové trolejbusy. Prvním se budou moci cestující projet na začátku května.

Napsal(a)
Škoda 31Tr Škoda 31Tr commons.wikimedia.org, Hemrock

První ze třiceti nových kloubových trolejbusů Škoda 31Tr SOR dorazil z Plzně do Brna. Do běžného provozu bude uveden na začátku května. Zbylých devětadvacet vozů bude postupně dodáno do konce června.

"Početná obměna trolejbusů přichází po šesti letech, během nichž dopravce nakupoval pouze ojeté vozy z jiných dopravních podniků. Cena jednoho nového trolejbusu je přes 13 milionů korun, celkově bude nákup třiceti vozů stát téměř 400 milionů korun. Na pořízení trolejbusů využije DPMB dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod, která by mohla dosáhnout až 75 %," sdělila mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová.

Počítá se, že nově nakoupené, téměř devatenácti metrové trolejbusy budou nasazeny především linkách 25 a 26, u kterých se v době špičky vyžadují vozy s vyšší kapacitou. Dosud se pouze ve špičce nasazovaly kloubové trolejbusy, které nahrazovaly vozy s nižším objemem.

S nákupem nových vozů již tato náhrada nebude nutná. Nakoupené vozy mají kapacitu 128 míst, přičemž 48 míst je k sezení.

Do konce května by mělo dorazit dalších osm vozů. Do konce června by pak z Plzně měly tahače dovézt zbylých dvacet jedna trolejbusů.

Vozový park DPMB, který čítá 150 vozů, se však nerozroste. Nové trolejbusy nahradí starší kusy, které budou vyřazeny. Bude se jednat především o vozy typu 14Tr a 15Tr.