sobota, 11 duben 2015 15:02

Mendelova univerzita zabodovala na poli výzkumu léčby prostaty. Nyní hledá partnera v komerční sféře

Napsal(a)

Vědcům z Mendelovy univerzity se podařilo učinit významný výzkumný objev v oblasti léčby rakoviny prostaty. Vědecký tým Reného Kizka zkoumal po čtyři roky látku sarkosin a výsledkem je možnost bezbolestného odhalení karcinomu v prostatě, což je jinak poměrně nepříjemný zákrok. Tento objev tak může moct více než polovině populace mužů po padesátce, kteří trpí touto formou rakovinyy. Má je upozornit na nežádoucí změny jejich prostaty, a tím tak i včasnou návštěvu lékaře.

"Výsledkem výzkumu je test, který dokáže u mužů rychle, jednoduše a bez bolesti odhalit rakovinu prostaty. Je nejčastějším typem zhoubného nádorového onemocnění českých mužů a nemocných každoročně o dvě až tři procenta přibývá. Odhalit karcinom prostaty přitom není až tak jednoduché. Vyšetření probíhá vždy u lékaře a pro pacienta je stanovení diagnózy nepříjemné a často bolestivé. Spolehlivé výsledky odhalí až rozbor odebrané tkáně z prostaty," uvedlo tiskové oddělení Mendelovy univerzity.

Vědci z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity tak přišli na alternativní řešení nekomfortního vyšetření, které je mnohdy důvodem odkladu návštěvy lékaře. Přehlížení příznaků je přitom kritické, jelikož nebezpečí hrozí především u agresivních forem karcinomu, který prorůstá až do kostí. Mezi příznaky zbytnění prostaty patří časté močení nebo pocit neúplně vyprázdněného měchýře.

Díky testu podobnému těhotenskému si budou muži moci sami sledovat změny jejich prostaty. Test může odhalit přítomnost aminokyseliny sarkosin v moči, která je spolehlivým vodítkem k určení především zhoubných nádorů prostaty.

Vědci hledají komerční využití, zatím marně

"V současné době se diagnostika tohoto typu nádoru zakládá na stanovení prostatického specifického antigenu v krevním séru. Tento způsob diagnostiky je spolehlivý jen asi na 70 až 80 procent, a často tak dochází k falešně pozitivním či negativním výsledkům. Biopsii se pak zbytečně podrobuje až 30 procent pacientů. Výzkum brněnských vědců, který potvrzuje důležitost sarkosinu při účinné diagnóze výskytu především agresivnějších forem nádorů prostaty z moči, je pro pacienty i lékaře velmi významný," uvádí na svých stránkách Mendelova univerzita.

Nyní se hledá soukromá firma, která by vynález začala produkovat. Tady však tým Reného Kizeka narazil.

"Výrazně se potýkáme s tím, že si akademická sféra nerozumí se sférou komerční. To je velká bolest české vědy a doposud obtížně prorazitelná bariéra. My jsme vytvořili detekční kit, který pomocí hladiny aminokyseliny sarkosinu v moči dokáže upozornit na riziko rakoviny prostaty. Přitom jeho použití by bylo stejně jednoduché jako u těhotenského testu," řekl Právu šéf laboratoře metalomiky a nanotechnologií profesor René Kizek.