úterý, 07 duben 2015 12:03

Policie rozhodla, že univerzita při nákupu přístrojů nechybovala

Napsal(a)
Přístroj pro magnetickou resonanci o síle 3 Tesla. Ilustrační snímek. Přístroj pro magnetickou resonanci o síle 3 Tesla. Ilustrační snímek. wikipedia.org

Masarykova univerzita postupovala  při nákupu unikátních přístrojů pro magnetickou rezonanci transparentně. Toto je závěr policie, která řešila případ trestního oznámení podaným poslancem Hnutí Úsvit Jiřím Štětinou z důvodu podezření z korupce. Štětinovi i dalším poslancům se nezamlouval fakt, že ve veřejné soutěži byl osloven pouze jeden dodavatel, čímž se objevil nový způsob, jak mohou státní instituce obcházet otevřené zakázky.

"Univerzita pořídila přístroje od firmy Siemens, která jediná byla schopna dodat zařízení v parametrech nezbytných pro splnění výzkumných cílů projektu CEITEC. Potřebu unikátního zařízení stejně jako to, že existuje pouze jeden vhodný dodavatel, univerzita prokázala čtyřmi odbornými posudky,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Na tento postup si stěžovala u antimonopolního úřadu i společnost Phillips Česká republika, avšak Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže dvakrát potvrdil správnost postupu univerzity, a stížnost tak zamítl.

Univerzita byla rovněž obviňována z přemrštěné ceny, za kterou přístroje nakoupila. Masarykova univerzita je pro svůj výzkumný ústav CEITEC pořídila za 102 milionů korun, jež pocházely z evropských dotací. Politici si všimli, že tato cena výrazně překračuje cenu běžných nákupů přístrojů pro magnetickou rezonanci. Univerzita to však obhajovala tvrzením, že dva 3T MR tomografy jsou unikátní a mají jedinečnou kombinaci technických a softwarových vlastností umožňující kvalitnější výzkum lidského mozku.

"Také policie dospěla k závěru, že univerzita prokázala, že žádný jiný dodavatel objektivně nebyl schopen přístroje dodat a při výběru postupovala transparentně. Policie také odmítla tvrzení, že nakoupené přístroje byly předražené, a že by tak jejich nákupem byla porušena povinnost při správě cizího majetku,“ dodala Fojtová.

Od nákupu nových přístrojů si vědci z CEITEC slibují kvalitnější a efektivnější studium činností a změn nervového systému u osob trpících epilepsií, schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Rovněž doufají, že jim přístroje napomohou k včasnějšímu odhalování těchto nemocí.