pondělí, 16 únor 2015 13:36

Zničily bomby za války i vaši ulici? Podívat se můžete na mapě

Napsal(a)
Poničené náměstí Svobody po leteckém útoku USA dne 20.11.1944. Poničené náměstí Svobody po leteckém útoku USA dne 20.11.1944. www.brno.cz/bombardovani

Pod webovými stránkami brněnského magistrátu běží od léta unikátní aplikace. Ta mapuje místa zasažená spojeneckými a sovětskými nálety na Brno v letech 1944-1945. Autoři pro její vytvoření pátrali v archivech Muzea města Brna a spolupracovali s pamětníky. U některých náletů jsou k dispozici i dobové fotografie.

"Jednotlivé lokality se zaregistrovanými dopady bomb jsou rozlišeny podle hlavních spojeneckých náletů v srpnu, listopadu a prosinci 1944 či sovětských leteckých útoků v dubnu 1945. V případě, že u vybombardovaného místa je dostupná obrazová dokumentace z období po náletu, jsou k jednotlivým záznamům připojeny dobové fotografie," stojí na úvodní stránce aplikace s příhodným názvem "Bombardování Brna".

Aplikaci vytvořilo Muzeum města Brna ve spolupráci s Archivem města Brna. Spuštěna byla k 70. výročí bombardování Brna 25. 8. 2014, kdy byla zpracována základní databáze míst zasažených leteckými útoky. Ta je nyní stále doplňována a revidována. Přidána byla také historická mapa Brna, která ukazuje stav zástavby města zhruba v období druhé světové války.

bomby brno

"Využity byly archiválie uložené v Muzeu města Brna, Archivu města Brna a podklady Vlastimila Schildbergera staršího a dalších pamětníků, badatelů či vojenských historiků zabývajících se tímto tématem," uvádí autoři.

Ti také prosí Brňany, kteří mají k dispozici informace upřesňující nebo doplňující prezentovanou mapu, aby je kontaktovali.

Aplikace je k dispozici ve verzi pro mobilní telefony i počítače na adrese www.brno.cz/bombardovani.

AMB 25 58 097 bomby5 bomby2 bomby3