pátek, 06 únor 2015 16:34

Mendlovo náměstí a Zbrojovku čekají změny. Územní plán přinese i novou čtvrť

Napsal(a)
Mendlovo náměstí by se s novým územním plánem zcela změnilo. Mendlovo náměstí by se s novým územním plánem zcela změnilo. www.commons.wikimedia.org

Brněnští zastupitelé chtějí změnit Mendlovo náměstí a někdejší areál Zbrojovky. V první lokalitě se mají přesouvat koleje a stavět bloky domů, ve druhé pak vybudovat celá nová městská čtvrť. Před schválením změny územního plánu politici slibují diskuze s veřejností.

Mendlovo náměstí je důležitým přestupním uzlem veřejné dopravy. Podle dopravní studie, kterou nechalo pořídit město v loňském roce, by mohl fungovat lépe. Ke zkrácení přestupní vzdálenosti a zrychlení průjezdů trolejbusů náměstím je podle studie potřeba změnit vedení tramvajových tratí a jinak uspořádat zastávky.

Ruku v ruce s novým dopravním řešením by se měl proměnit i veřejný prostor, střed náměstí by okupovaly nové bloky domů.

"Na téma rekonstrukce Mendlova náměstí připravíme sérii veřejných debat a diskusí. První z nich by se mohly uskutečnit již na jaře tohoto roku. Jejich cílem bude prodiskutovat potřeby lidí v okolí tohoto frekventovaného přestupního uzlu, a vytvořit tak podmínky pro to, aby město mohlo požádat o finance z evropských fondů na modernizaci terminálu MHD,“ uvedl náměstek primátora Martin Ander.

V areálu někdejší brněnské Zbrojovky by měla vzniknout nová městská čtvrť. Brněnští radní v úterý s ohledem na rozběhlé dopravní a urbanistické prověřovací studie v dané lokalitě doporučili zastupitelstvu neblokovat záměr a dát souhlas s pořízením změny územního plánu.

"Nejpozději do tří let by mělo být o podobě nové městské čtvrti rozhodnuto. Také tady připravujeme při pořizování příslušné změny územního plánu zapojení veřejnosti do debat a diskusí,“ slíbil Ander.