středa, 04 únor 2015 12:10

Revizoři v Brně loni chytili 67 tisíc černých pasažérů. Pokutu se vyplatí zaplatit do pěti dnů

Napsal(a)
Ilustrační snímek Ilustrační snímek Wikimedia Commons, Dezidor

Brno má společně s Ostravou a Prahou nejrozsáhlejší systém městské hromadné dopravy a zároveň i největší počet černých pasažérů. Brněnští revizoři tak v loňském roce pokutovali přibližně 67 tisíc lidí. Pokud si však cestující myslí, že uložení pokuty bylo neoprávněné, neměl by ji hned platit. Peníze už by vidět nemusel.

"Pokud cestující pokutu zaplatí v blokovém řízení, není již zpětně možné se proti tomuto jednání bránit. Lze se sice na dopravní podnik obrátit s návrhem na zahájení přezkumného řízení z důvodu neoprávněného uložení pokuty, to ale může trvat i několik let. Navíc šance na vrácení peněz je v tomto případě velmi nízká," vysvětlil advokát Jiří Hartmann.

Pokutu může dopravní podnik po černém pasažérovi vymáhat v tříleté promlčecí lhůtě. Ta se však může prodloužit až na deset let v případě, že cestující podepíše při uložení pokuty takzvané uznání dluhu. "Revizor by měl cestujícího na podpis na uznání dluhu upozornit. Zpravidla je tato informace napsána takzvaně pod čarou. Tyto údaje ale většina lidí vůbec nečte," dodal advokát.

Když není pokuta uhrazena včas, může dopravce požadovat uhrazení také zákonného úroku z prodlení z dlužné částky. "Pokud člověk pokuty dlouhodobě neplatí, může vše skončit nařízenou exekucí. Aktuální výši pokuty je možné zjistit u věřitele, tedy u dopravního podniku. Povinnost informovat o tom, že se dlužná částka navyšuje, dopravce nemá," varoval Hartmann.

Důkaz pro dopravní podnik může být i fotka z dovolené

Známé jsou i případy, kdy dopravce člověka vyzve k zaplacení pokuty za jízdu načerno, on však v té době MHD vůbec nevyužíval. Proti takové pokutě je třeba se bránit.

"Nejprve je nutné zjistit skutečnosti o údajné ,jízdě načerno‘, tedy datum, čas a místo, které se k pokutě vztahuje. Hlavním důkazem o jízdě načerno je cestujícím podepsaný dokument o uložení pokuty. Jeho kopii by mu měl vydat revizor. Pokud tento dokument chybí, je pokuta uložena neoprávněně. Je také možné shromáždit veškeré důkazy, které údajnou jízdu načerno vyvracejí," vyjmenoval Hartmann. Jako důkaz může posloužit lékařské potvrzení, fotografie z dovolené, razítko v cestovním dokladu – vše s uvedeným datem a časem.

Pokud Brňané oprávněnou pokutu zaplatí do pěti dnů od kontroly revizorem, sníží se její cena na 800 korun. Po této lhůtě zaplatí maximální výši, tedy 1500 korun. "Jelikož v současné době má dopravní podnik stanovenou přirážku k jízdnému v maximální možné výši, navýšení pokut v blízké době nehrozí," ujistil Jiří Hartmann.