středa, 04 únor 2015 11:13

Cyklisty v Brně čekají zlaté časy. Budou smět do pěší zóny i do šalin

Napsal(a)
Cyklistů v centru Brna díky rozhodnutí radních výrazně přibude. Cyklistů v centru Brna díky rozhodnutí radních výrazně přibude. www.pixabay.com

Vyrazit beztrestně v poledne na kole přes náměstí Svobody dosud nebylo možné. Cyklisté v centru od devíti hodin dopoledne do pěti hodin odpoledne nebyli vítáni a hrozila jim pokuta. To se ale od března změní. Nově budou smět projet téměř celou pěší zónou, kdykoliv se jim umane. Majitelé šalinkart  navíc s kolem mohou bez poplatku nasednou i do městské hromadné dopravy.

Přátelštější přístup k cyklistům naznačují dvě úterní rozhodnutí brněnských radních. Nejdřív přijali návrh náměstka Martina Andera (SZ) prosazující, aby cyklisté mohli kdykoliv vjet do centra včetně pěších zón. Nadále se nedostanou pouze do ulice Česká, která je podle Andera příliš úzká a frekventovaná.

Do konečné podoby brněnské cyklorevoluce ještě může promluvit magistrátní odbor dopravy, který se postará o změnu dopravního značení.

Další novinkou je, že držitelé předplatních jízdenek na městskou hromadnou dopravu budou smět zdarma přepravovat jízdní kola, spoluzavazadla nebo psy, a to v centrální zóně 100+101 a ve vybraných spojích v dalších zónách.

Za volnější pohyb cyklistů a jejich větší integraci do městské dopravy nejvýrazněji bojuje sdružení Brno na kole. Kromě otevření centra cyklistům usiluje například o zřízení cyklopruhů v dalších ulicích města.