středa, 28 leden 2015 18:07

Brňany od února sveze dalších 12 ekologických autobusů. V létě jich bude už 88

Napsal(a)
Nové nízkopodlažní autobusy jezdí na zemní plyn. Nové nízkopodlažní autobusy jezdí na zemní plyn. Dopravní podnik města Brno

Tucet plynových nízkopodlažních autobusů čerstvě ubytovává vozovna brněnského dopravního podniku ve Slatině.  Na jedno natankování ujedou až 500 kilometrů. Do konce června bude po Brně jezdit stovka vozů městské hromadné dopravy poháněných zemním plynem. 

"Nový model autobusů Urbanway se od staršího typu odlišuje sofistikovaným designem a uspořádáním interiéru vozidla. Jsou v něm plastová sedadla, což koresponduje s celosvětovým trendem posledních let – zajišťují lepší hygienu a snadnější údržbu," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku (DPMB) Linda Halichová.

Vozy městské hromadné dopravy jsou dlouhé dvanáct metrů a vyrobila je společnost Iveco z Vysokého Mýta. Díky čtyřem nádržím na stlačený zemní plyn autobusy dojedou až 500 km na jedno naplnění.

Ekologický přístup se projeví kromě paliva i u jízdenek 

"V nových plynových autobusech jsou označovače jízdenek, které do budoucna počítají s možností platby jízdného bezkontaktní kartou," řekl ředitel DPMB Miloš Havránek.

Dopravní podnik pořídil prvních dvanáct plynových autobusů v srpnu minulého roku. "Po prvních měsících ostrého provozu vykazují úsporu na pohonných hmotách 3,70 korun na jeden kilometr," sdělila Halichová.

Ekologicky poháněné vozy budou v Brně dále přibývat. "V nejbližších dnech očekáváme dvanáct plynových autobusů značky Sor. Do konce března získáme dodávku 40 vozů a do konce června pak přibyde dalších 24 autobusů," doplnil Havránek.

Dopravní podnik získal na 88 nových plynových autobusů dotaci ve výši zhruba 400 milionů korun.