čtvrtek, 22 leden 2015 18:16

Záchranáři na brněnském letišti zápasili s ebolou. Jenom jako

Napsal(a)
Záchranné složky Jihomoravského kraje si vyzkoušely jak reagovat při příletu letadla s cestujícím nakaženým nebezpečnou epidemií. Záchranné složky Jihomoravského kraje si vyzkoušely jak reagovat při příletu letadla s cestujícím nakaženým nebezpečnou epidemií. www.firebrno.cz

Kolem přistávajícího letadla, které na palubě vezlo pasažéra s nebezpečnou a vysoce nakažlivou nemocí, se ve středu na brněnském letišti v Tuřanech strhl poprask. Na místo se sjeli hasiči, záchranná služba se speciálním týmem, epidemiolog krajské hygienické stanice a policisté. Nešlo však o letadlo ani o ebolu. Při cvičení záchranářům posloužil autobus.

Cvičná situace, která se může skutečně přihodit, měla ověřit spolupráci základních složek integrovaného záchranného systému (IZS). Letadlo bylo z provozních důvodů imitováno plně obsazeným autobusem.

"Zásah k zamezení šíření vysoce nakažlivé nemoci má svá specifika jak po stránce taktické, tak po stránce technické. Charakteristická je také komunikace mezi letadlem, letištěm, složkami IZS a krajskou hygienickou stanicí," uvedla mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.

Zasahující týmy musely během cvičení uskutečnit veškerá opatření stanovená epidemiologem krajské hygienické stanice, aby se minimalizovalo riziko šíření vysoce nakažlivé nemoci.

4-158 8-54

"K jejich úkolům patřilo především uzavření místa zásahu, sestavení dekontaminačního stanoviště pro zasahující personál složek IZS a pro vytipované osoby z paluby letadla a lokalizace osoby s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

"Podezřelého" převezli do speciálního zařízení

V ohnisku nákazy pracoval speciální záchranný tým známý jako Biohazard. "V letadle roztřídil pacienty na ty, kteří jsou z hlediska přenosu choroby rizikoví a na ty, kteří mají toto riziko nízké. Poté ošetřil a zajistil muže, jenž vykazoval příznaky vysoce nebezpečné nákazy," řekla Zuchová.

Hasiči přímo na palubě "letadla" prováděli průběžnou dekontaminaci v ohnisku nákazy a pomáhali s transportem osob. Další vyčleněný tým záchranné služby pak transportoval podezřelou osobu v biovaku do specializovaného zdravotnického zařízení.

Cvičení se zúčastnilo celkem 120 záchranářů. "Díky podobným cvičením zasahující personál nabývá praktické zkušenosti a v případě reálného zásahu pak všechny složky IZS postupují efektivněji," doplnil Mikoška.

2-206 15-12