čtvrtek, 15 leden 2015 12:02

Svatý Jakub se zavřel kvůli špatnému stavu. Po rekonstrukci zazáří

Napsal(a)
Kostel projde rekonstrukcí interiéru. Kostel projde rekonstrukcí interiéru. Wikimedia Commons

Brňané jsou zvyklí, že v gotickém chrámu na Jakubském náměstí se konají každý den bohoslužby. Od minulého pondělí to neplatí. V nejbližších měsících zůstane kostel pro veřejnost zavřený kvůli rozsáhlé rekonstrukci, která potrvá až do května 2016. Opravy v masivním rozsahu spolknou více než 36 milionů korun.

"Hlavním důvodem plánované rekonstrukce je havarijní stav elektrické instalace, který jsme odhalili při revizi v roce 2007," uvedl farář Václav Slouk. Kostel měl ale i další problémy, vnitřní výzdoba a mobiliář se nacházely rovněž ve špatném stavu.

Římskokatolická farnost se rozhodla vyřešit všechno najednou a vytvořila projekt, do něhož zahrnula opravu elektroinstalace, restaurování celého interiéru a otevření nových prostor ve věži a zpřístupnění multimediální expozice.

Na rekonstrukci v ceně 36 milionů korun požádala farnost o poskytnutí dotace norské fondy a byla úspěšná. Církev získá z evropských peněz osmdesát procent celkové ceny rekonstrukce, tedy zhruba 29 milionů korun, zbylých sedm milionů korun uhradí farnost. Ta k tomu ještě zaplatí dalších pět milionů za obnovu osvětlení,  při níž bude do kostela nainstalováno více než sto nových světel.

Opravy potrvají do května následujícího roku, farnost chce ale památku zpřístupnit co dříve. "Jakmile to půjde, začneme opět sloužit mše. Prozatím jsme domluvili náhradní bohoslužby v kostele svatého Tomáše," řekl Slouk.

Kostel svatého Jakuba je pozdně gotický trojlodní kostel, jehož historie sahá až do počátku 13. století, jeho současná podoba byla završena v 16. století. Chrám je dlouhý 54 metrů, věž dosahuje do výšky 92 metrů. V roce 1995 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou.