pátek, 09 leden 2015 08:29

Pisárecké tunely jsou zavřené. Řidiči musí počítat s objížďkami

Napsal(a) klu
Pisárecké tunely jsou od pátečního rána zavřené. (Ilustrační snímek) Pisárecké tunely jsou od pátečního rána zavřené. (Ilustrační snímek) Wikimedia Commons, Pavel Ševela

Několikrát odložená oprava zastaralého zabezpečení Pisáreckého tunelu konečně odstartovala. Uzavírka obou tubusů začala v pátek v pět hodin ráno a potrvá do 12. ledna. Následně bude v provozu jeden tubus a na konci února nebude průjezdný opět ani jeden. Na řidiče tak čekají objízdné trasy a doprava v Brně od rána houstne.

"Uzavírka tunelů je nezbytně nutná a nedá se nijak obejít. Doufám, že osmadvacátý únor bude nejzazší termín, kdy oprava skutečně skončí. V každém případě prosím řidiče o trpělivost při cestování touto lokalitou,“ řekl primátor Petr Vokřál.

Opravy začaly v pátek 9. ledna v pět hodin ráno, kdy se uzavřely oba tubusy Pisáreckého tunelu. Celková uzavírka potrvá do 12. ledna, do 2. února večer pak bude v provozu pouze tubus B, tedy ze směru od dálnice D1 do města. Vjezd do něj je povolen jen vozidlům do 3,5 tuny. 

Od 2. do 23. února naváže na opravy uzavírka tubusu B a otevřen bude směr na Prahu. Uzavření obou tubusů je v plánu ještě od 23. do 28. února odpoledne.  Tunel se při opravách dočká opravy či výměny bezpečnostní technologie a ventilace.

Objízdná trasa vede v obou směrech po ulici Vídeňská, Heršpická, Poříčí a Bauerova. 

Na jeden den se uzavře také tunel Hlinky, a to od rána 11. ledna do brzkého rána 12. ledna.

MHD se změny nedotknou

„Krajský úřad Jihomoravského kraje při projednávání omezení provozu dbal na to, aby tato omezení byla v co nejkratších časových úsecích, které jsou nezbytně nutné pro provedení prací,“ uvedla tisková mluvčí úřadu Denisa Kapitančiková.

Městskou hromadnou dopravu uzavírky nezasáhnou a nedojde k žádné změně trasy linek. Potíže však lze předpokládat na linkách vedených po trasách, které budou využívat auta jako objížďku. Jde o linky 25, 26, 37, 44, 52, 60, 61 a 84.

"Budeme usilovat o to, aby na všech linkách byl dodržen interval. Jsme v kontaktu s dopravními policisty a především ve dnech, kdy budou začínat jednotlivé etapy rekonstrukce a mohlo by docházet k problémům, připravíme náhradní autobusy, abychom situaci zvládli,“ slíbil za Dopravní podnik města Brna vedoucí dopravního odboru Jan Seitl.

Řidiči při cestě do Brna nebo z Brna musí podle policie počítat s objízdnou trasou. "V souvislosti s plánovanými uzavírkami tunelu upozorňujeme řidiče na nutnost dodržování přechodného dopravního značení i pokynů policistů usměrňujících provoz. Rovněž musí řidiči počítat zejména v prvních dnech se zdržením na objízdných trasách," uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

Uzavírky tunelů

Pisárecký tunel:

  • 9. 1. (5:00)–12. 1. (5:00) 2015 – uzavírka tubusu A i B
  • 12. 1. (5:00)–2. 2. (21:00) – uzavírka tubusu A, v tubusu B provoz pouze do 3,5 t
  • 2. 2. (21:00)–23. 2. (5:00) – uzavírka tubusu B, v tubusu A provoz pouze do 3,5 t
  • 23. 2. (5:00)–28. 2. (16:00) – uzavírka tubusu A i B (tubus A – směr Praha, tubus B – směr od D1 do města)
  • Objízdná trasa při výše uvedených uzavírkách je v obou směrech po ulici Vídeňské, Heršpické, Poříčí a Bauerově.

Tunel Hlinky:

  • 11. 1. (5:00)–12. 1. (5:00) 2015
  • 27. 2. (5:00)–28. 2. (16:00)
  • Objízdná trasa vede přes horní úroveň křižovatky.