středa, 17 prosinec 2014 15:06

Brno utratí miliardu za 16 nových tramvají. Díky dohodě nebude platit stomilionový dluh

Napsal(a)
Tramvaje 13 T jsou nízkopodlažní. Přezdívá se jim Porsche. Tramvaje 13 T jsou nízkopodlažní. Přezdívá se jim Porsche. www.commons.wikimedia.org, User:Harold17

"Zaplaťte nám za tramvaje, dlužíte nám 133 milionů," požadoval po Brnu opakovaně plzeňský výrobce vozidel městské hromadné dopravy Škoda Transportation. Minulé vedení města si ale vykládalo smlouvu o nákupu dvaceti tramvají 13T z let 2007 až 2011 jinak než jejich výrobce a odmítalo platit inflační navýšení a další stanovené doplatky a sankce. Ve vleklých sporech nyní nastává zlom. Brněnský primátor Petr Vokřál se s firmou dohodl, že Brno koupí v následujících dvou letech 16 nových tramvají výměnou za smazání dluhu.

Brněnský dopravní podnik nakoupil od Škody Transportation v letech 2007 až 2011 dvacet nízkopodlažních tramvají 13 T přezdívané Porsche, z nichž každá stála zhruba 60 milionů korun. "Ve smlouvě bylo, že se cena může zvýšit o inflaci, což se nakonec stalo. Ředitelství dopravního podniku ale dostalo od tehdejšího vedení města příkaz platit jen cenu bez tohoto navýšení," řekl náměstek primátora Richard Mrázek.

Plzeňská firma vyčíslila dluh zahrnující inflaci a různé doplatky a sankce na 133 milionů korun.

Primátor Petr Vokřál (ANO) spolu se svým náměstkem Richardem Mrázkem (ANO) vyjednali prominutí dluhu podmíněný nákupem šestnácti nových tramvají 13T v letech 2015 až 2016. Cena jedné bude zhruba 60 milionů korun (bez DPH).

"Dospěli jsme k řešení, které rozpočet města uchrání od možné pokuty 133 milionů korun a bude znamenat další rozvoj vozového parku v Brně," řekl Mrázek. Připustil, že nákup tolika nových tramvají je nákladná investice. "Chceme zažádat o evropské dotace," dodal náměstek.

Odběr šestnácti tramvají bude smluvně pevně stanovený. Město bude moci po splnění svého závazku využít také nabídky odkoupení dalších čtyř tramvají za výhodnější cenu. Pokud by toho město využilo, ušetří podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry zhruba 32 milionů korun.

Primátor Petr Vokřál vidí dohodu s firmou jako úspěch. "Myslím, že smírčí řešení je dobrým signálem pro obě strany. Město si díky rychlému řešení obnoví za velmi příznivých ekonomických podmínek pozici dobrého partnera s tak důležitým výrobcem tramvají, jako je Škoda Transportation," uvedl Vokřál.