středa, 26 listopad 2014 11:03

Brno řídí po osmi letech nový primátor. Do čela města se postavil Petr Vokřál z ANO

Napsal(a)
Nový brněnský primátor Petr Vokřál. Nový brněnský primátor Petr Vokřál. http://www.brnobudelip.cz/petr-vokral/

Čerstvě zvolení brněnští zastupitelé v úterý odhlasovali na ustavujícím zasedání zastupitelstva nové vedení města. Na následující čtyřleté volební období už tak je definitivně jasné, kdo město bude řídit. Primátorský řetěz převzal Petr Vokřál z ANO, pro kterého hlasovalo 35 z přítomných 53 zastupitelů. Novými náměstky a náměstkyněmi jsou Klára Liptáková (KDU-ČSL), Richard Mrázek (ANO), Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (Strana zelených).

Petr Vokřál (ANO) vystřídal Romana Onderku (ČSSD), který Brnu šéfoval osm let. Magistrátu tak začíná vládnout čtyřkoalice složené z ANO, lidovců, zelených a Žít Brno, které kandidovalo s podporou Pirátů. "Jsem odhodlaný nadřadit veřejné zájmy vždy nad osobní," uvedl Vokřál. Dodal, že doufá, že bude zastupitelstvo věnovat energii na zlepšení situace ve městě a ne na politické roztržky.

První náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU – ČSL) bude mít na starost správu majetku a školství, druhému náměstku Richardu  Mrázkovi (ANO) byla svěřena doprava, investice a čerpání peněz z evropských fondů. Třetí náměstek a bývalý aktivista Matěj Hollan (Žít Brno) se bude věnovat sociální a zdravotní oblasti a kultuře. Posledním náměstkem se stal Martin Ander (Strana zelených) a bude zodpovědný za územní plánování, rozvoj města a agendu životního prostředí.

V Radě města zasedne kromě primátora a čtyř náměstků také Tomáš Kratochvíl (ANO), který se stane uvolněným radním pro správu městských účastí, Daniel Rychnovský (KDU-ČSL), Petra Rusňáková (ANO), Vít Beran (KDU-ČSL), Marek Janíček (ANO) a Jiří Ulip (ŽTB).

Přehled, kolik mají jednotlivé strany zastupitelů na volební období 2014-2018

  • ANO 13
  • ČSSD 11
  • Žít Brno s podporou Pirátů 7
  • KDU-ČSL 7
  • ODS 5
  • SZ 4
  • TOP 09 4
  • KSČM 4

Ustavující zasedání zvolilo rovněž finanční výbor zastupitelstva, který má jedenáct členů a jehož předsedou byl zvolen Jaroslav Suchý (KDU-ČSL). Kontrolní výbor zastupitelstva čítá devět členů, kterým bude velet Naděžda Křemečková (ČSSD). Výbor pro národnostní menšiny se skládá ze sedmi členů, předsedou je Martin Freund (Žít Brno).

Celé zasedání se vleklo, zastupitelé se sešli v úterý v osm hodin ráno a skončili s jednáním až po šesté hodině večerní. Nejvíce otázkám z křesel opozice musel čelit Matěj Hollan (Žít Brno), zastupitele například zajímalo, jak chce řešit problematiku vyloučených oblastí.

Odkud se vzal nový primátor? 

Petr Vokřál se narodil v roce 1964 ve Frýdku-Místku, ale téměř celý život strávil v Brně. Při studiu brněnského gymnázia se vrcholově věnoval sportu, zejména lyžování a běhu. Získal inženýrský titul na Stavební fakultě VUT. "Stavařina je dobrý základ pro řízení čehokoliv, ať už firmy nebo města," komentoval svou školu Vokřál.

V roce 1992 začal pracovat na manažerské pozici ve společnosti ASA, která se zabývá zpracováním odpadu. Postupem času se dostal do vedení firmy, po jednadvaceti letech se z ní ale rozhodl odejít.

Impulzem ke kandidatuře za ANO bylo, jak uvádí, znechucení z brněnské politky a vládnoucích představitelů v posledních letech. "Brno se podle mě ocitlo na křižovatce. Má jednu z posledních možností, jak zůstat důležitým kulturním, obchodním a dopravním bodem na spojnici klíčových evropských center," uvedl na kandidátní listině za ANO.

 

Média