středa, 24 červen 2020 18:46

Pípni a jeď. Dopravní podnik a kraj spouští ve vozech bezkontaktní platbu

Napsal(a)

Pro cestující v brněnské hromadné dopravě bude nákup jízdenky ještě snazší. Od 1. července postačí přiložit platební kartu k validátoru ve voze, systém sám vybere tu nejvýhodnější jízdenku dle potřeb cestujícího. V průběhu léta půjde bezkontaktně zaplatit také ve vlacích i ve většině regionálních autobusů.

Jízdné zaplatí cestující pípnutím kartou u validátoru při každém nástupu do vozu MHD. Systém tak automaticky započítá hodinovou jízdenku za 25 Kč. Pouze pokud má cestující zájem o jízdenku na 15 minut, pípne si i při výstupu. Systém na konci dne všechny jízdy vyhodnotí a zvolí pro cestujícího nejvýhodnější variantu jízdenek. Nanejvýš zaplatí 90 Kč za celodenní jízdenku.

K nákupu většího množství jízdenek nebo jiných druhů slouží displej validátoru, na kterém si cestující svou variantu navolí a zaplatí za ni kartou. Během cesty nesmí opustit tarifní zóny 100 a 101, protože jízdenky takto zakoupené platí pouze v nich.

V průběhu léta bude tento systém rozšířen na celý kraj a cestující nikdy nezaplatí více, než je cena jednodenní jízdenky – tedy 190 korun. Se spuštěním eshopu IDS JMK si budou moci lidé nově koupit elektronickou předplatní jízdenku pro libovolnou cestu po území celého Jihomoravského kraje. Cílem je, aby pro jízdu veřejnou dopravou stačila bankovní karta a lidé se nemuseli zaobírat papírovými lístky. Za cestu půjde samozřejmě vždy zaplatit i v hotovosti, jak byli lidé doposud zvyklí.

Revizoři DPMB jsou vybaveni čtečkami, které využívají i při kontrolách předplatních elektronických jízdenek. Cestující k zařízení přiloží svou kartu a pracovníkovi přepravní kontroly se zobrazí zelený symbol OK. Čtečka je určená pouze ke kontrole jízdenek, její použití je zcela bezpečné.

Kompletní informace včetně konkrétních příkladů najdou cestující na webových stránkách www.pipniajed.cz nebo www.dpmb.cz .

www.brno.cz