sobota, 21 září 2019 15:11

Poslední dělníci jsou pryč. Rekonstrukce Janáčkova divadla je hotová

Napsal(a)

Do nové sezóny vstupuje Janáčkovo divadlo bezprostředně po dokončení třetí etapy oprav. Ta se po předcházejících rekonstrukcích foyer a zázemí zaměřila na exteriéry kolem zadního vchodu – tedy na park a příjezdové komunikace. Dnešní první premiéra sezóny, opera Hoffmannovy povídky, se odehraje v budově, jejíž rozsáhlá renovace přišla na více než 630 milionů korun.

Moderní a prostorná večerní pokladna přímo napojená jak na podzemní garáže, tak na foyer divadla. V pokladně jako suvenýr i prsten vyrobený z odstraněných obkladů. Nový tunel pro kamiony navážející dekorace i s elevativní plošinou, díky které se technikům kulisy lépe vykládají. Sprcha v každé šatně. Nové akustické podhledy ve zkušebním sále, na jehož galerii je aktuálně jedno z nejmodernějších nahrávacích studií ve městě. Park zbavený nánosů a upravený do podoby, kterou mu daly originální návrhy ze 60. let. A to jsou jen střípky z výsledků dvouleté rekonstrukce, která v Janáčkově divadle právě skončila. „Vznikl tu reprezentativní prostor pro operu a balet, který přináší komfort jak divákům, tak divadelníkům,“ ocenila primátorka města Brna Markéta Vaňková s tím, že doufá, že se podobných podmínek brzy dočká i brněnská filharmonie. Pro ni se projektuje nový sál mezi Veselou a Besední.

Rekonstrukce budovy stála zhruba 630 milionů, na dalších 100 milionů přišlo vybavení asi pěti set místností nábytkem. Díky tomu, že se dbalo na zachování původní podoby ze 60. let nebo na návrat k ní, jsou v tuto chvíli reprezentativní prostory divadla mimořádně komplexní ukázkou dobového designu. „Zahraniční kolegové zůstávají v údivu, jaké nádherné divadlo máme. Výzvou bude, abychom krásná místa naplnili smysluplným obsahem,“ podotkl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Nezodpovězené otázky: Bohéma a vandalové

Bývalá restaurace Bohéma je aktuálně jediným místem, které čeká na finální úpravu. „V tuto chvíli jsou zde jen základní povrchy a řešíme několik variant toho, co by zde mohlo vzniknout. Ve hře je znovu restaurační zařízení, edukační centrum pro divadlo nebo zázemí a informační centrum pro projekt Evropské hlavní město kultury. K žádné z variant se teď nepřikláníme, spolu s divadlem zpracováváme analýzu, která nám řekne, co bude nejvhodnější pro divadlo a vůbec pro kulturu ve městě,“ uvedl brněnský radní pro kulturu Marek Fišer.

Divadlo řeší také vandalismus. Během posledních měsíců bylo hned několikrát poničeno venkovní obložení. Vzhledem k tomu, že na budově inspirované bruselským stylem se nešetřilo drahými materiály, jako jsou různé typy mramoru a žuly, naskakují škody rychle do statisícových výšek. „Asi nebude jiná cesta než na noc, jakmile odejdou poslední diváci, ten prostor znepřístupnit,“ nechal se dnes slyšet ředitel Martin Glaser. Nejvhodnější způsob už hledá s architektem Petrem Hrůšou.

www.brno.cz