pátek, 25 květen 2018 16:53

Festival zábavy i oslavy výročí RE:PUBLIKA ohlídá rekordní počet strážníků

Napsal(a)

estival Brno – město uprostřed Evropy (BMUE) si letos vyžádá vyšší počty hlídek, než tomu bylo kdykoliv v předchozích dvaceti ročnících.

Městská policie zapojí v součtu přes šest stovek strážníků, pětinu z nich nasadí na nepřetržité kontroly festivalu RE:PUBLIKA.

Oslavy výročí vzniku samostatného československého státu zařadili pořadatelé do festivalového programu BMUE a v areálu brněnského výstaviště bude po dobu konání akce zajištěná nepřetržitá přítomnost městské policie. Prostřídají se zde strážníci z celého města.

Během festivalu zábavy dohlédnou hlídky městské policie na tradiční akce, jako jsou například dětské dny, vzpomínkové přehlídky historických vozidel nebo divadelní představení. Oproti loňskému roku naopak ubyla jedna z divácky významných událostí, a to několikadenní hudební festival RegioJet Music Fest.

Jádro festivalu zábavy tvoří ohňostrojná přehlídka Ignis Brunensis. Jako hlavní cíl návštěvníků je rovněž středem zájmu městské policie. „Situaci u přehrady se ve dnech soutěžních ohňostrojů bude věnovat téměř osm desítek strážníků, a to jak na silnicích, tak i přímo mezi diváky,“ vypočítává Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Městská policie rozmístí hlídky na vytížené křižovatky, podél silnic, do blízkosti odstavných parkovišť i odpočinkových ploch. „Přímo na vodní hladině budou působit dva čluny s hlídkami poříční jednotky, strážníci se rozmístí rovněž podél břehů. Díky služebním plavidlům mohou pružně reagovat na nenadálé situace nejen během ohňostrojné produkce. Na jednom z člunů bude preventivně k dispozici i automatický defibrilátor,“ vysvětluje Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů.

MHD je bez starostí

Příjezdy a odjezdy vozidel u Brněnské přehrady tradičně koordinují strážníci dopravní jednotky a státní policisté. Řidiče navádějí k parkovacím místům a v rámci svých možností a kapacit dohlížejí na již stojící auta, aby zamezili případným pokusům o vloupání.

Přehlídka ohňostrojů představuje dopravní komplikace pro obyvatele i návštěvníky Bystrce. V dlouhých kolonách končí nejen oni, ale také návštěvníci v autech přijíždějící těsně před začátkem produkce. Strážníci jako nejrychlejší a nejspolehlivější volbu jednoznačně doporučují městskou hromadnou dopravu, kterou každoročně dopravní podnik pružně posiluje podle aktuální potřeby a po skončení ohňostroje zajišťuje odjezd nočními linkami. I při volbě MHD je optimální vyrazit alespoň v mírném předstihu, aby návštěvníci kvůli přeplněným vozidlům nepromeškali začátek představení.

Strážníci si budou všímat také dodržování tržního řádu. V minulosti ho někteří stánkaři i provozovatelé atrakcí porušovali, například nedodržením otevírací doby nebo dokonce chybějícím povolením k provozu.

Pro ty, kdo do okolí přehrady zamíří vlastním vozidlem, jsou připraveny parkovací kapacity:

• na Staré dálnici (cca 1200 parkovacích míst) – od 16.30 hodin maximálně do 00.30 hodin
• v ulici Páteřní
• před ZŠ Vejrostova
• u obce Rozdrojovice (při příjezdu od Kuřimi)

Městská policie Brno dává na oficiálním webu Starobrno Ignis Brunensis k dispozici desatero pro přepravu na Brněnskou přehradu. O případných mimořádných událostech se veřejnost dozví na internetové adrese www.facebook.com/mpbrno.

www.mpb.cz