úterý, 01 září 2015 17:11

Brněnská hvězdárna připravuje vědeckou stezku. Stát bude na bývalém vodojemu

Napsal(a)
Hvězdárna a planetárium Brno Hvězdárna a planetárium Brno commons.wikimedia.org

Město Brno nadále podporuje vědu a vzdělání, a tak místní hvězdárna na začátku září plánuje otevřít novou vědeckou stezku. Expozice bude volně přístupná po celý kalendářní rok. K její instalaci budou využity dotace z evropských fondů.

"Projekt Přírodovědné kognitorium – vědecká stezka si klade za cíl podpořit zájem o přírodní vědy, inspirovat návštěvníky a infikovat je touhou po objevování a poznávání reálného světa. Je příkladem efektivního čerpání finančních prostředků ze zdrojů Evropské unie a přispěje k dalšímu oživení parku Kraví hory," řekl primátor města Brna Petr Vokřál.

Expozice bude zdarma přístupná veřejnosti 24 hodin denně po sedm dní v týdnu. Plánuje se instalace desíti interaktivních exponátů, které budou fungovat v samoobslužném režimu. Návštěvníci se mohou těšit například na model planetárního roveru, kaleidoskop, astronomický dalekohled nebo pixelovou stěnu. Všechny exponáty budou vybaveny textovými návody i grafickými ikonami spolu s QR kódy, které poskytnou i video návody.

Vše bude vystavěno na ploše bývalého vodojemu z 30. let dvacátého století. "Projekt byl doporučen k realizaci v rámci výzvy IPRM II – Zvýšení kvality poskytovaných služeb pro veřejnost a rozšíření občanské vybavenosti města," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Celková investice dosahuje částky 7,3 milionů korun.