čtvrtek, 13 listopad 2014 00:00

Vánoce na Zelňáku nakonec nebudou. Azyl jim poskytne Moravák

Napsal(a)

Rozkopaný Zelný trh stále není ve stavu, aby se na něm mohly pořádat tradiční vánoční trhy. Na poslední chvíli se město s řemeslníky dohodlo na náhradní lokalitě Moravského náměstí. Trhy vypuknou už za dva týdny v pátek.

Řemeslné výrobky, voňavé občerstvení, nápoje, které zahřejí, kulturní vystoupení nebo dětské atrakce přivádějí v době adventu už pět let stovky lidí na Zelný trh, kde se konají vánoční trhy. Letos řemeslníci však nepostaví na malebném náměstí v těsné blízkosti centra ani jediný stánek.

Náměstí Zelný trh prochází od dubna rozsáhlou rekonstrukcí, která měla být dokončena v září. V průběhu stavebních prací však byly na území náměstí nalezeny cenné historické nálezy.

"Archeologický průzkum zásadně stavbu protáhl a na začátku listopadu se ukázalo, že uskutečnit trhy a zároveň pokračovat ve stavebních pracích není možné," řekl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka, který ve své funkci končí. Přitom ještě v říjnu Šťástka prohlašoval, že trhy na Zelňáku budou.

Vánoce z pohledu dětí

Na začátku listopadu museli organizátoři trhů urychleně jednat s představiteli města o náhradním místě pro trhy. Nakonec dospěli k Moravskému náměstí. K tomuto přesunu ale potřebovali i souhlas pořadatele Vánoc na Moraváku - Senii Cočeva, který nakonec dostali.

Spolupořadatel Vánoc na Zelňáku Jan Šeda je s výsledným řešením spokojený. „Jsem rád, že mohu Brňany ujistit, že o tu správnou komorní atmosféru adventu a řemeslných trhů v Brně i letos nepřijdou," řekl Šeda.

První ročník vánočních trhů na Zelňáku se nesl v duchu prvorepublikových Vánoc, o rok později se Brňané dozvěděli, jak slaví Vánoce naši sousedé v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku. Adventní trhy v letech 2011 a 2012 byly ve znamení pohádkových Vánoc Josefa Lady a loňský ročník přinesl Vánoce očima dětí.

Jak vidí Vánoce nejmladší, bude rámovat Vánoce na Zelňáku respektive Vánoce na Moraváku i letos.

Zelný trh se stále rekonstruuje, vánoční trhy se proto musí přesunout.