čtvrtek, 28 květen 2015 17:32

Park Špilberk ozdobí socha básníka Skácela. Porota vybrala vítězný návrh

Napsal(a)
Vítězný návrh na sochu Jana Skácela. Vítězný návrh na sochu Jana Skácela. brno.cz

Park Špilberk ozdobí nová socha. Město Brno vyhlásilo vítěze výtvarné soutěže o nejlepší návrh sochy básníka Jana Skácela. Vítěz kromě toho, že bude jeho socha stát ve známém brněnském parku, dostal i finanční odměnu ve výši 100 tisíc korun.

"Vítězný návrh je koncipován jako stylizovaný portrét básníka Jana Skácela, jehož tvar je definován vrstvami k sobě svařených nerezových trubek," sdělil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Jeho autorem je akademický sochař Jiří Sobotka. Návrh číslo 33 zaujal soutěžní porotu nejvíce. Tomáš Medek a dvojice Stefan Milkov a Jiří Trojan, kteří obsadili druhé a třetí místo však neodešli s prázdnou. Obdrželi rovněž finanční odměnu.

Do soutěže se přihlásilo celkem 44 návrhů. Jednou z podmínek byl i finanční limit realizované sochy ve výši 2,5 milionů korun a v rámci materiálové regulace bylo nařízeno, že socha nemůže být vytvořena z bronzu.

Sobotkův návrh využívá moderních strategií 3D modelingu, který se v současné době hojně využívá v sochařství i produktovém designu. "Tato forma využívající metodu postupného vrstvení materiálu byla v našem prostředí v monumentálním měřítku naposled rozvedena pražským sochařem Davidem Černým v kinetické portrétní plastice Franz Kafka, umístěné na piazzetě nacházející se za novým obchodním domem Quadrio na Národní třídě v Praze," vysvětlil Žára.

Porotu rovněž velice zaujal i nápad nepracovat s plnou hmotou, ale naopak udělat sochu z určitého pohledu průhlednou a tím dosáhnout oživení básníkovy tváře. Díky této kompozici je tak možné pohlížet na okolí očima básníka. "K podtržení tohoto účelu má sloužit QR kód umístěný na soklu, pomocí kterého bude zpřístupněna akustická verze Skácelovy tvorby a jeho životopisné informace," doplnil mluvčí magistrátu.

S realizací sochy se počítá v roce 2016. Všechny návrhy jsou k vidění od 4. června v Urban Centru na Staré radnici.