úterý, 19 květen 2015 11:02

Zelný trh je po více než roce opět přístupný. Prodej ovoce a zeleniny začne až v červnu

Napsal(a)
Zelný trh před rekonstrukcí v roce 2008 Zelný trh před rekonstrukcí v roce 2008 Rafael Robles, flicker.com

Rekonstrukce Zelného trhu byla s čtyřměsíčním zpožděním dokončena. Historické jádro města, kde probíhaly tradiční stánkové prodeje ovoce a zeleniny, je opět zpřístupněno. Obyvatelé Brna zde budou moci nakupovat od začátku června.

"Jsme rádi, že jsme dokončili opravu Zelného trhu a historické jádro dostane další nový a čistý prostor, kam se může vrátit široká veřejnost. V samotném centru nás čekají další opravy některých ulic a pokračuje výstavba parkovacího domu na ulici Panenská," uvedl náměstek primátora Richard Mrázek.

Oprava náměstí měla být dokončena již v lednu tohoto roku. Nicméně archeologický průzkum, který měl dle harmonogramu probíhat 10 dní, se nakonec protáhl na 112 dní a plánovaný finiš se tak musel posunout až na květen. Celková cena rekonstrukce vyšla na 67,7 milionů korun, z toho 48 milionů šlo z evropských dotací.

V rámci rekonstrukce se město snaží Zelný trh přeměnit na jakousi odpočinkovou zónu v historickém centru. Bylo zde vysázeno celkem 17 nových stromů, nainstalovány fontány před Moravským zemským muzeem a několik nových laviček, které poskytnout útočiště těm, kteří si budou chtít odpočinout. Zároveň se na začátku června opět rozběhne tradiční prodej ovoce a zeleniny, který se po dobu rekonstrukce přesunul na Moravské náměstí.

"Plocha celého náměstí je nově zpevněna s tím, že byla použita vesměs původní historická dlažba. Součástí rekonstrukce byla také instalace tří podzemních kontejnerů na separovaný odpad, a to v ústí do ulice Starobrněnské. Na náměstí je 51 míst k parkování," sdělil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.