čtvrtek, 02 duben 2015 10:38

Po Brně na kolech. Město uvažuje nad zavedením systému sdílených kol

Napsal(a) Ondřej Marosz
Situace umístění stanic v bikesharingu v Brně. Situace umístění stanic v bikesharingu v Brně. Magistrát města Brna

Dopravní situace ve velkých městech je rok od roku horší a města se poohlíží po možných řešeních. Jedním z nich je i systém bike sharing, tedy sdílení kol, který chce Brno realizovat. Inspirací přitom mohou být systémy fungující v jiných evropských městech.

"Systém spočívá v půjčování na vytipovaných místech a jejich vrácení zase v jiné lokaci. Smyslem tohoto sdílení je upřednostnit tento typ dopravy před vzrůstajícím automobilismem ve městech. Rada města Brna schválila v úterý  31. března investiční záměr 'Systém sdílení kol – bike sharing.' Nejčastěji se počítá s půjčováním kol ve městě pro dopravu na krátkou vzdálenost, respektive na krátký čas,“ uvedl tiskový mluvčí města Brna Pavel Žára.

Jak to bude fungovat

Různě po Brně budou zavedeny půjčovny nebo stanice s jízdnými koly, které si bude moct uživatel půjčit a vrátit na jiném místě. Takto to například funguje i v Lublani, kde obyvatelé mohou za tři eura ročně používat veřejná kola vždy na hodinu zdarma. Další hodina je pak účtována jedním eurem s tím, že s přibývajícím časem se zvyšuje i částka o euro za hodinu. 

O takovém systému se v Brně uvažuje již delší dobu. Návrh na bike sharing leží v dokumentech Generelu cyklistické dopravy města Brna od roku 2010, avšak až teď došlo k jeho schválení.

Existují dvě varianty jeho realizace návrhu. "První předpokládá realizaci projektu v podobě klasické veřejné zakázky, kdy investorem bude statutární město Brno a operátorem jedna ze společností s majetkovou účastí města - Dopravní podnik města Brna, Brněnské komunikace. Druhý předpokládá spolupráci se soukromým subjektem v rámci projektu PPP, kdy investorem i operátorem je soukromý partner,“ dodal Žára.

Slovinci si pochvalují především rychlost a pohodlnost, se kterou se díky tomuto systému mohou dostat z jedné části města do druhé. Systém ale funguje i dalších evropských městech - v Amsterdamu, Helsinkách, Kodani, v několika francouzských městech, ve Vídni a v dalších metropolích. V České republice se kola sdílí v Praze.