neděle, 15 únor 2015 10:39

V Brně lidé demonstrovali proti islámu. O kousek dál pak i proti netoleranci

Napsal(a)
Na Moravském náměstí v Brně se uskutečnila protiislámská demonstrace. Na Moravském náměstí v Brně se uskutečnila protiislámská demonstrace. Hnutí Islám v ČR nechceme!

Sobotní svátek zamilovaných se v Brně nesl ve znamení demonstrací. Ve čtyři hodiny odpoledne se v centru města totiž uskutečnila hned dvě protestní shromáždění. To první, na které dorazilo přibližně tisíc lidí, organizovalo hnutí Islám v ČR nechceme. Protichůdnou akci s názvem Valentýnka pro Konvičku pak navštívilo asi pět set zastánců práv menšin. Obě demonstrace měly klidný průběh a ke střetům účastníků nedošlo.

Účastníci protiislámské demonstrace hlásali zabránění výstavbě mešit a požadovali, aby se muslimové do České republiky nestěhovali. Také se vymezovali proti jejich "zaškatulkování" ze strany zastánců multikulturalismu. Ti je často považují za "neonacisty a rasisti, primitivní holé lebky". To však podle není pravda a jde o normální občany, kteří jsou schopni argumentovat své názory.

"Jde nám o otevřenou diskusi a hledání řešení, ve kterém Evropa naprosto selhala. Šíření nenávistné ideologie je v Evropě pořád ještě trestné. Nacismus také nesmíte propagovat, šířit a vyučovat. A o to jde. Islám stojí před nutností reformace. Islám jako ideologie je špatně, šaría je neslučitelná s demokracií i podle Evropského soudu pro lidská práva. Ale to nevyřešíme my tady. My jen můžeme odmítnout hrát ruskou ruletu s osudem západní demokracie, dokud islám nepřestane být středověkou totalitní doktrínou," uvedli organizátoři demonstrace.

Představitel iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička v úvodu setkání označil islám za pitomost, děsnou slepeninu a hloupé učení. Toto náboženství podle něj u nás nemá co dělat a lidé se mu budou bránit. Muslimové, kteří v republice už žijí, prý musí důsledně dodržoval zvyky a tradice zdejšího regionu.

Na demonstraci odpůrců islámu vystoupila i Pavlína Bitarová, která dříve k islámu konvertovala. Její proslov zbudil u lidí zájem. "Islám je ve své podstatě nereformovatelný. Muž má dovoleno ženu bít. Nesmí jen krvácet a musí ji bít tak, aby byla schopná souložit,“ popsala islám mladá žena. Od tohoto náboženství se odklonila, nyní však za to čelí hrozbám. Jejich autoři v nich vyhrožují i jejím dětem.

"Vše je o lidech, ne o islámu"

Druhá demonstrace pak upozorňovala, že ne všechny muslimy je možné házet do jednoho pytle. "Jsme přesvědčeni o tom, že žádná nenávistná demonstrace do Brna nepatří. Už v minulosti tady bez problémů žili Češi, Němci a židi společně a na tom je postavená prosperita tohoto města. Muslimové v Brně téměř nežijí a nezdá se nám vhodné z nich vytvářet nějaké zlo,“ vysvětlil pro iDNES.cz organizátor akce Valentýnka pro Konvičku Martin Dudkiewič.

Na akci vystoupila jiná muslimka. "Moje maminka je Češka, tatínek je ze Sýrie. Jsem muslimkou a v Sýrii žiji více než čtyřicet let. Jak vidíte, zahalená nejsem a ani tak nechodí má dcera. Sýrie je totiž hodně nábožensky tolerantní země. Musíme si uvědomit, že nejde říci o někom, když je muslim, že je automaticky špatný. Vše je v lidech,“ popsala Karin Atasi.

Obě akce v centru Brna se však uskutečnily bez větších problémů. Policisté nemuseli řešit ani žádné významné potíže. Jediný, kdo podle zpravodajského portálu novinky.cz zaměstnal antikonfliktní tým, byl muž v oranžové vestě, ohánějící se novinářským průkazem z nějakého regionálního zpravodaje ze západních Čech. Jeho incident s pořadatelskou službou řešili členové antikonfliktního týmu.