středa, 04 únor 2015 12:00

Brno ohrožuje chřipková epidemie. Nemocnice zakázaly návštěvy

Napsal(a)
Ilustrační snímek Ilustrační snímek pixabay.com

Od konce minulého týdne celá republika čelí zvýšenému počtu nakažených chřipkou. Situace v Jihomoravském kraji patří k nejhorším v republice a v dalších dvou týdnech se pravděpodobně nijak zásadně nezlepší. Nemocnice a domovy důchodců dostaly doporučení zakázat návštěvy, aby zamezily šíření onemocnění. Velká část institucí jej přijala.

"Nyní je v Jihomoravském kraji 2 300 nemocných na 100 000 obyvatel, nacházíme se na prahu chřipkové epidemie," řekla epidemioložka z krajské hygienické stanice Renata Ciupek a dodala, že kvůli vážnosti situace doporučili lůžkovým zařízením a domovům důchodcům zakázat návštěvy.

Všechny brněnské nemocnice doporučení, které není závazné, respektovaly. Nemocnice u svaté Anny zakázala návštěvy až do odvolání hned od pondělí, úrazová nemocnice a fakultní nemocnice (Bohunice, dětská nemocnice a porodnice) se přidaly v úterý.

"Co se týče školských zařízení, plošné zavírání se zatím nechystá. V několika případech ale bylo ve školách tolik nemocných žáků i učitelů, že chřipkové prázdniny vyhlásily," uvedla Ciupek.

Chřipka má celorepublikově na svědomí zatím čtyři mrtvé a podle Ciupek se jí jen tak nezbavíme. "Očekávám, že v následujících dvou až třech týdnech bude v Jihomoravském kraji podobná situace jako dosud, možná se ještě lehce zhorší. Je ale těžké předvídat přesný vývoj,“ dodala epidemioložka.