pondělí, 02 únor 2015 18:51

Řidiči přišli o oblíbené parkoviště v centru. Na dva roky se promění ve staveniště

Napsal(a)
Vizualizace Janáčkova kulturního centra, jehož součástí jsou podzemní garáže. Vizualizace Janáčkova kulturního centra, jehož součástí jsou podzemní garáže. Brněnské komunikace

Řada Brňanů nechávala při návštěvě centra svá auta na parkovišti za hotelem Slavia. Od pondělí tam ale nezaparkují. Plochu vzdálenou ani ne dvě stě metrů od náměstí Svobody totiž obsadili archeologové. Shromáždili se tam kvůli plánované stavbě Janáčkova kulturního centra. V první fázi vzniknou nové podzemní garáže.

"Parkoviště bude teď do pátku úplně uzavřené, od soboty do konce června bude řidičům k dispozici zhruba 75 parkovacích míst. Od druhé poloviny roku do ukončení první etapy, která má trvat 25 měsíců, bude opět zcela mimo provoz,“ uvedla mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Základní stavební kámen Janáčkova kulturního centra bude položen 9. února. Do té doby parkoviště čekají kromě archeologického průzkumu také demoliční práce, které zasáhnou vnitroblok přilehlých činžovních domů.

Výsledkem první stavební etapy má být nový parkovací komplex s kapacitou 191 míst, jehož tři ze čtyř podlaží se budou nacházet pod zemí. "Stavba ovlivní okolní dopravu, zejména ve Veselé, Besední a Solniční ulici,“ upozornila Navrátilová.

Řidiči musejí hledat jiná parkoviště 

Nedostatek parkovacích míst v centru podle ředitele Brněnských komunikací Luďka Borového nehrozí. "V centru je možné dnes zaparkovat například v parkovacím domě PINKI PARK na Kopečné ulici, v parkovacím domě Rozmarýn nebo v podzemních garážích u Janáčkova divadla,“ doporučil Borový.

Právě Brněnské komunikace jsou hlavním investorem stavby, jehož první etapa je odhadována zhruba na 250 milionů korun bez DPH, celá pak na 900 milionů korun. Na zakázce budou spolupracovat stavební společnosti OHL ŽS, Unistav a Strabag.

parkoviste slavia1 parkoviste slavia2

Nové podzemní garáže nahradí plochu stávajícího parkoviště na rohu ulic Veselé a Besední a vytvoří zázemí pro budoucí Janáčkovo kulturní centrum, v němž by měl vyrůst moderní koncertní sál. Z vizualizace ateliéru M1 architekti vyplývá, že z hlavní budovy ve tvaru bílého hranolu povede k Besednímu domu prosklený můstek.  

Na místě dnešního parkoviště vznikne dočasné veřejné náměstí s fontánou a parkem, na němž nebude chybět například kavárna s letní zahrádkou, veřejné WC nebo stojany pro kola. "Soubor veřejných staveb okolo tohoto náměstí by se měl stát kulturním fórem Brna,“ dodala Navrátilová.