úterý, 27 leden 2015 11:27

Krajský soud zrušil aktualizaci územního plánu. Nepřežila ani půl roku

Napsal(a)
Ilustrační snímek Ilustrační snímek Fotolia

Rozsáhlou aktualizaci brněnského územního plánu schválili zastupitelé bývalé koalice v červnu minulého roku. Krajský soud v pátek označil jejich postup jako nezákonný a změny zrušil. Jakmile nabyde jeho nařízení právní účinnosti, bude se město řídit územním plánem před přijetím aktualizací, který je dvacet let starý.

"Právě vypadl ze skříně dosud největší kostlivec, kterého za sebou nechalo minulé vedení města. Tisíce lidí, kteří se cítili ohroženi změnami, které prakticky bez diskuse odhlasovala bývalá magistrátní koalice, si nyní budou moci oddechnout," okomentoval  rozhodnutí soudu náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ).

Tentýž politik ale připustil, že aktualizace přinesla i některé důležité úpravy, které město pro svůj rozvoj potřebuje. Mezi nimi jmenoval například protipovodňová opatření, plán na podporu cyklodopravy, doplnění systému záchytných parkovišť nebo pravidla pro regulaci výšky zástavby.

"Tato opatření jsme připraveni do územního plánu co nejrychleji vrátit," řekl Ander a slíbil, že do přípravy zapojí v mnohem větší míře odbornou i laickou veřejnost.

Změna územního plánu začala platit v polovině srpna minulého roku. Návrh na její zrušení v listopadu podalo u krajského soudu jedenáct osob a čtyři občanská sdružení, mezi nimiž se angažovalo například srdužení Nesehnutí.

Odpůrci aktualizace si stěžovali na to, že změny umožňují zlegalizovat černé stavby, podporují zástavbu zelených ploch a zvýhodní některé developery. Podle zastupitelů, kteří změny schválili, je zrušení aktualizace chyba a vrátí Brno o mnoho let zpět.