Demonstrace Brno

V Brně se opět demonstrovalo. A nebylo by to Brno, kdyby neprobíhaly dvě demonstrace zároveň. V pátek se na Moravském náměstí sešli odpůrci i příznivci imigrantů. Policie, která nasadila i antikonfliktní tým, však celou situaci zvládla. Za pomoci těžkooděnců a vrtulníku oba tábory udržela od sebe. Bylo zadrženo celkem 7 lidí a došlo ke dvěma lehkým zraněním.

První máj byl v Brně značně dramatický. Ve městě totiž po čtyřech letech Dělnická mládež opět uspořádala pochod. Podobně jako tomu bylo v roce 2011, i letos se zformovali aktivisté, kteří s tímto pochodem nesouhlasili. Iniciativě Brno blokuje se podařilo nahnat do ulic na dva tisíce lidí. Nakonec se i díky zásahům policie obě skupiny nesetkaly. Došlo však k potyčkám mezi demonstranty, policejními těžkooděnci i jezdci. Výsledkem bylo několik desítek zadržených a dva zranění policisté.

Sobotní svátek zamilovaných se v Brně nesl ve znamení demonstrací. Ve čtyři hodiny odpoledne se v centru města totiž uskutečnila hned dvě protestní shromáždění. To první, na které dorazilo přibližně tisíc lidí, organizovalo hnutí Islám v ČR nechceme. Protichůdnou akci s názvem Valentýnka pro Konvičku pak navštívilo asi pět set zastánců práv menšin. Obě demonstrace měly klidný průběh a ke střetům účastníků nedošlo.

Sedmnáctý listopad je datum, které budí ve společnosti emoce. Část lidí považuje změny po roce 1989 za skvělé, a tento den je pro ně důvodem k oslavě. V jiných vzbuzuje rozčarování, protože jim připadá, že ideály, za které bojovali, se nenaplnily. A pak tu jsou lidé, kteří s láskou vzpomínají na komunismus.